Największe trudności w rzucaniu palenia

Nałóg nikotynowy jest bardzo ciężkim nałogiem z wielu względów. Przede wszystkim trzeba się skupić na fakcie, iż nikotyna ma bezpośredni wpływ na niektóre czynności fizjologiczne zachodzące w naszym mózgu. Bynajmniej jet to działanie psychoaktywne, nie mniej jednak warto jest zauważyć, iż nikotyna posiada swoje receptory mózgu i to w tak newralgicznych miejscach jak jądro półleżące, czy jądra szwu.

Walka z nikotyną

Walka z nałogiem jest bardzo utrudniona, gdyż nikotyna bezpośrednio wpływa na ośrodek nagrody lezący właśnie w nucleus accumbens. Oddziaływanie na ten ośrodek powoduje wyzwolenie znacznych ilości dopaminy i serotoniny, hormonów, które wykazują bardzo silne działanie przeciwdepresyjne i motywujące. Z ego względu nałogowcy sięgają bardzo często po papierosy w sytuacjach kryzysowych. Hasło „rzuć palenie” wydaje się oczywistym, nie jest jednak tak w sytuacji, gdy jesteśmy silnie uzależnieni od nikotyny. Działanie pobudzające na określone ośrodki w mózgu sprawia, że rzeczywiście bez nikotyny palacz czuje się rozdrażniony, smutny i pozbawiony motywacji. W tego typu ujęciu można uznać, iż nikotyna jest narkotykiem. Jest wiele środków, które mają pomóc w zerwaniu z nałogiem. Jednym z najbardziej typowych są gumy nikotynowe. Wykazują one podwójne działanie, gdyż oprócz nikotyny zajmują także usta, co jest niezwykle ważne w sytuacji, gdy palacz odzwyczaja się od nawyku zaciągania się dymem.

Metody rzucania palenia

palenieGumy jednak wymagają ciągłego żucia, co nie jest dobre dla naszej jamy ustnej, a tym bardziej dla aparatu żuchwowego. Bardzo komfortowym środkiem dostarczającym nikotyny są plastry nikotynowe. Wystarczy przykleić je rano, lub wieczorem i w zasadzie kwestie dostarczania nikotyny do organizmu mamy opanowaną. Jest jeden fakt, który jednak znacząco komplikuje terapię z wykorzystaniem nikotynowej terapii zastępczej- jest to obecność głównego środka uzależniającego. Dużo lepszym rozwiązaniem jest psychoterapia, gdzie nałogowiec uzyska wszelkie odpowiedzi na pytanie
„jak rzucić palenie?” i jak może wdrożyć te założenia w swoje codzienne życie. Istnieją też środki farmakologiczne, które poprzez antagonistyczne działanie względem receptorów nikotynowych, blokują je, stąd palacz nie czuje satysfakcji z dostarczania jej do ustroju. Część z tych substancji działa jednak psycho-aktywnie, lub wpływa negatywnie na układ krążenia, gdyż pobudza korę nadnerczy do produkcji katecholamin, co przyśpiesza akcję serca oraz podnosi ciśnienie tętnicze. To jak rzucić papierosy możemy wybrać sami, najważniejsza jest jednak determinacja do zerwania z przyzwyczajeniami, a także wola do nie powrócenia do nałogu w przyszłości.