Jak zapobiegać próchnicy – porady dentysty

Ubytki odnoszą się do próchnicy zębów, która występuje, gdy określone typy bakterii wytwarzają kwas, który niszczy szkliwo zęba oraz jego podstawową warstwę zębiny. Do typowych objawów możemy więc zaliczyć: ból zęba, wrażliwość na słodkie, gorące lub zimne pokarmy lub napoje oraz ból podczas żucia. Dentysta ze Szczecina radzi, by szczotkować i nitkować zęby rano i wieczorem. Unikaj słodkich przekąsek lub produktów bogatych w skrobię. Odwiedź dentystę dwa razy w roku w celu czyszczenia zębów i badań kontrolnych.

Jak zadbać o zęby?

Dbaj o zęby, by zapobiec rozwojowi próchnicy. Bakterie żyjące w jamie ustnej mogą przykleić się do zębów, powodując próchnicę. Użyj jednej z dobrych past do zębów zawierającej fluorek, by zapobiec próchnicy. Czy zastanawiasz się, jak zapobiegać próchnicy, a jednocześnie oddać się rozkoszy słodkości w sezonie wakacyjnym? Na szczęście można jeść słodkie smakołyki bez rujnowania Twojego uśmiechu – za pomocą kilku prostych wskazówek. Stomatolog ze szczecińskiego gabinetu radzi, by myć zęby po każdym słodkim poczęstunku.

Być może będziesz musiał też rozważyć zakup nowej szczoteczki. To pomoże utrzymać czystą jamę ustną poprzez zmniejszenie się gromadzenia się płytki nazębnej. Pamiętaj, by obowiązywała zasada, że domowe cukierki, ciasteczka, gorące kakao i inne pyszne potrawy są dozwolone pod warunkiem, że zęby są szczotkowane natychmiast po zjedzeniu tych smakołyków. Następnie upewnij się, że każdy trzyma się tej zasady, w tym mama i tata! Powinieneś edukować całą rodzinę, jak zapobiegać próchnicy podczas sezonu letniego.

Czy dentysta może mi pomóc?

gabinet stomatologicznyDużo słodyczy jest spożywanych poza domem, podczas zakupów, zwiedzania czy imprez. Odbierz dodatkowe szczoteczki i pasty do zębów do małych pojemniczków dla wszystkich członków rodziny, aby mieli je przy sobie także w trakcie podróży. Stomatolog zaleca stosowanie Colgate ® Wisp, które posiadają potrójnie działające włókna i główki w kształcie diamentu. Dzięki temu takie szczoteczki są lepsze w docieraniu do trudno dostępnych miejsc, są one łatwe w użyciu, Pamiętaj też o kupnie odpowiedniej szczoteczki do zębów. Przenośny pakiet opieki stomatologicznej powinniśmy uzupełnić małym płynem do płukania ust. Dentysta przypomina, że guma do żucia produkuje ślinę. To pomaga zmyć bakterie.

Łatwiej oprzesz się też jedzeniu, gdy żujesz gumę do żucia. Istnieje szeroka gama smaków gum bez cukru na rynku, w tym o smaku czekolady miętowej, cynamonu i jabłecznika. Problemy pojawiają się, gdy słodka powłoka pozostaje na zębach. Płytka nazębna kocha kwasy w cukru i innych węglowodanach. Wybór gadżetów, które nie pozostawiają lepkiej powłoki zwłaszcza, gdy nie jesteś w stanie umyć zębów od razu, zmniejsza ryzyko uszkodzenia zębów. Zapraszamy na świeże sałatki owocowe zamiast bułki na śniadanie lub ciasto drożdżowe zamiast czekoladowego batonika.