Nawyki, które nie służą naszemu uzębieniu

Wraz z rozwojem technologii, nasza praca coraz częściej wymaga kontaktu z komputerami. Nie tylko praca, zresztą. Nasze zainteresowania często wiodą nas przed ekran, co nie odbija się korzystnie na naszym zdrowiu. Dotyczy to także naszych zębów. Wykonując pewne, rzekłoby się trywialne, czynności, sprawiamy, że nasze uzębienie pada ofiarą większej ilości próchnicy niż powinno. W tym artykule przedstawiamy listę nawyków, które mogą doprowadzić do problemów z uzębieniem, jeśli nieświadomie będziemy wykonywać owe czynności każdego dnia.

broken-tooth-2351797_960_720.png

Zgrzytanie zębami i zaciskanie ich.

 

Siedząc w biurze, bardzo często podpieramy brodę, prowadząc do zaciskania się zębów. Będąc pod sporym naciskiem, szkliwo zębów narażone jest na erozję i pęknięcia. W najgorszych wypadkach może dojść nawet do starcia koron zębowych i rozchwiania zębów. To, z kolei, prowadzi nawet do utraty zębów, jeśli nie skorzystamy z pomocy lekarza specjalisty. Podobnie negatywny wpływ na szkliwo mają odruchy, które u niektórych osób mogą pojawiać się nawet nieświadomie – chociażby zgrzytanie zębami pod wpływem stresu lub przez sen. Dlatego też konieczna jest kontrola naszych odruchów i zachowania.

 

Wkładanie palców do ust

 

Czytając coś, licząc gotówkę, lub po prostu z nawyku, ludzie często wkładają palce w usta. Oblizujemy je, żeby poradzić sobie z odklejaniem stron, dłubiemy w uzębieniu i obskubujemy wyschnięty naskórek z warg. Ponieważ nasze dłonie stykają się z klawiaturą komputerów, wspólnymi łazienkami czy banknotami, mają one na sobie miliony bakterii, którym przytulnie jest w wilgotnym i ciepłym wnętrzu naszej jamy ustnej. Prowadzi to do wielu infekcji, nie tylko tych związanych z zębami i dziąsłami.

toothbrush-2751212_960_720.jpg

 

Złe nawyki żywieniowe

 

Będąc w pracy, bardzo często sięgamy po szybkie przekąski i słodkie napoje. Paluszki, kawy, soki, batony, wszystko to może poważnie zaszkodzić naszym zębom w dużych ilościach. Pomimo tego, że nasza ślina ma za zadanie usuwanie bakterii po resztkach jedzenia, spożywanie słodkich, szybkich przekąsek może ją przerosnąć, powodując powstawianie próchnicy. Nawet żucie gumy, normalnie jak najbardziej zdrowe, zaczyna szkodzić w dużych ilościach, prowadząc do nadwyrężenia stawu skroniowo-żuchwowego lub przerostu żwaczy – głównego powodu asymetrii twarzy.

 

Zęby od wszystkiego (teoretycznie)

 

Bardzo popularnym nawykiem jest trzymanie przedmiotów, takich jak długopisy czy szpilki, w zębach. Co „kreatywniejsi” używają ich do przecinania taśmy klejącej czy podważania zatrzasków pudełek. Tego typu czynności potrafią być tragiczne w skutkach dla naszych zębów – oprócz bakterii przedostających się tą drogą do naszej jamy ustnej, nacisk nałożony na zęby może doprowadzić do ich pęknięć.